Aktuálně řešená problematika ZRUŠENO
-
Projekt BPDCN:
Pokyny
Průvodka vzorku – sekundární vzorek
Informovaný souhlas pacienta
- IGA MZd NT13836-4: Studium patogeneze myelodysplastického syndromu u pacientů s izolovanou aberací del(5q) a analýza účinku lenalidomidu (2012-2015). Cílem projektu je přispět k objasnění mechanismu patogeneze 5q – syndromu studiem exprese genů (EKLF, Fli1, TP53, HDM2, PU.1, NF-κB a IL6), které hrají v tomto mechanismu důležitou úlohu. Naším druhým záměrem je objasnění mechanismu účinku účinné imunomodulační látky lenalidomidu u pacientů s 5q- syndromem ve srovnání s MDS o nízkém riziku a s normálním chromozomem 5.
- IGA MZd NT 13847-4: Diagnostický a prognostický význam vybraných microRNA pro myelodysplastický syndrom (2012 – 2015). Cílem projektu je testování využitelnosti buněčných miRNA jako molekulárních markerů vhodných pro diagnostické a prognostické účely a pro monitorování pacientů s MDS během léčby imunomodulačními a hypometylačními látkami.
- IGA MZd NT13899/FD: Sekvenování nové generace jako nástroj personální medicíny pacientů s myelodysplastickým syndromem a chronickou myeloidní leukemií (2012 – 2015). Cílem projektu je využití molekulární high-technologie jako nástroje pro individualizaci terapie MDS a CML, které budou využity k detekci různých mutací vznikajících v těchto onemocnění a souvisí například s rozvojem rezistence na léčbu.
- IGA MZd NT14377/FD: Predikce odpovědi na demetylační léčbu u pacientů s myelodysplastickým syndromem s využitím integrativní genomiky (2013 – 2015). Projekt je zaměřen na sestavení genového profilu z CD34+ buněk pacientů s MDS, který by predikoval úspěšnost demetylační léčby.
- IGA MZd NT14539: XGENE.ORG -- veřejný nástroj integrované analýzy transkripčních, miRNA a metylačních dat (2013 – 2015) – spoluřešitelský projekt s ČVUT Praha. Projekt významně funkčně rozšiřuje stávající podobu veřejného XGENE.ORG web nástroje s cílem umožnit kombinaci a souhrnné vyhodnocení uživatelských mRNA, miRNA a metylačních dat.
- AZV 15-25809A: Národní program studia mutací a klonality leukemických buněk u pacientů s akutní myeloidní leukémií (2015-2018) – spoluřešitelský projekt s FN Brno. Sekvenováním nové generace bude vyšetřena frekvence mutací na velkém souboru pacientů s AML ze všech hlavních hematologických center České republiky a popsána vzájemná koexistenci těchto mutací, což může přinést značné výhody v diagnostice a léčbě pacientů s AML. U vzorků pacientů nesoucích mutaci v regulátorech metylace DNA bude hodnocen vliv těchto mutací jak na úroveň metylace DNA a tak na úroveň genové exprese.
- Studium exprese dlouhých nekódujících RNA (lncRNA) na celogenomové úrovni u pacientů s MDS pomocí microarrays, neboť profil lncRNA dosud nebyl u MDS detailně popsán, a dále testování jejich využitelnosti pro klinickou praxi na úrovni jednotlivých molekul za účelem zlepšení prognostikace a monitorování pacientů
- Úloha cereblonu (CRBN) v patogenezi pacientů s nízkorizikovým myelodysplastickým syndromem. U pacientů MDS s del(5q) byla zjištěna vysoká hladina mRNA genu pro CRBN, která souvisí s léčebnou odpovědí na imunomodulační terapii lenalidomidem, a zdá se být důležitým biomarkerem při léčbě. Cílem studie je posouzení hladiny CRBN jako biomarkeru také u non-del(5q) nízkorizikových MDS závislých na transfuzích a u skupiny pacientů MDS s del(5q) a současně trizomií chromozomu 8.
- Studium role DNA reparačních mechanismů v patogenezi myelodysplastického syndromu. Cílem projektu je odhalit alterované geny zapojené do mechanismů DNA reparace u pacientů s myelodysplastickým syndromem (MDS).