Úsek pro vědu a výzkum

Nádorová onemocnění

Nádorovým onemocněním krve (hematologickou malignitou) se rozumí onemocnění, které vzniklo nejčastěji v důsledku poruchy zárodečných krvetvorných buněk, z nichž se následně vyvinula nádorová buněčná populace. Patří sem leukémie, lymfomy, mnohočetné myelomy, myeloproliferativní choroby a myelodysplastický syndrom.

Mezi nádorová onemocnění léčená na ÚHKT patří zejména leukémie, a to jak akutní (akutní myeloidní leukémie (AML), akutní lymfoblastová leukemie (ALL)), tak chronické (chronická myeloidní leukemie (CML), chronická lymfocytární (lymfatická) leukémie (CLL)).

Leukemie obecně lze charakterizovat jako onemocnění, pro které je typické nádorové zmnožení jednoho typu bílých krvinek, v důsledku čehož dochází k potlačení normální krvetvorby. To se projevuje různými nespecifickými příznaky, jako únava, slabost, náchylnost k infekcím či krvácivé projevy.

Dalším typem hematologické malignity, kterou zde léčíme, je myelodysplastický syndrom (MDS). Ten se vyznačuje neefektivní krvetvorbou, při které většina krevních buněk zaniká ještě v kostní dřeni a jejich množství v krvi je pak snížené. Mezi projevy MDS patří anémie (únava, bledost, dušnost), náchylnost k infekcím a krvácivé projevy.

V neposlední řadě se věnujeme i léčbě myeloproliferativních chorob. Pro ně je typická nadměrná tvorba červených krvinek, krevních destiček či fibroblastů v kostní dřeni. Do této skupiny onemocnění se řadí pravá polycytémie (PV - polycytemia vera), esenciální trombocytémie (ET) a primární myelofibróza (PMF).

Terapie nádorových onemocnění krve záleží na typu a stadiu nemoci i na dalších faktorech, jako je např. věk pacienta. Nejčastěji léčba probíhá pomocí chemoterapie, radioterapie, imunoterapie nebo transplantace krvetvorných buněk.

Více informací o jednotlivých onemocněních včetně pacientských brožur ke stažení najdete na stránkách České leukemické skupiny – pro život (CELL) a na stránkách Czech MDS Group.