Úsek pro vědu a výzkum

Základní programy klinického úseku

Alogenní transplantace kmenových buněk krvetvorby, především od nepříbuzných dárců, jak po klasické přípravě, tak po přípravě s redukovanou intenzitou. Tento program v posledních letech prodělal významný rozvoj a ÚHKT je centrem s největším počtem těchto náročných výkonů v České republice.

Hematologická intenzivní péče (včetně umělé plicní ventilace a mimotělních eliminačních metod; specializovanou péči kromě vlastních specialistů zajišťují též konziliáři z ostatních medicínských oborů).

Léčba pacientů s akutní myeloidní leukémií a akutní lymfoblastickou leukémií dle mezinárodních i národních protokolů.

Péče o nemocné s myelodysplastickým syndromem (MDS), vzácnými anémiemi a myeloproliferativními syndromy; uznáním kvality diagnostické a léčebné péče o nemocné s MDS je i jmenování ÚHKT Evropským centrem excelence.

Léčba nemocných s chronickou myeloidní a chronickou lymfatickou leukémií.

Program diagnostiky a léčby nemocných se získanými i vrozenými krvácivými stavy, trombofilními stavy. Péče o tyto nemocné je na klinickém úseku soustředěna do Centra pro trombózu a hemostázu. Pracovníci této součásti klinického úseku se vedle rutinní léčebné péče zabývají též stanovováním přenašečství a prenatální diagnostikou hemofilií. Součástí úseku je i Národní referenční laboratoř pro koagulaci a referenční pracoviště pro některé DNA metodiky, které těsně spolupracuje s Centrem trombózy a hemostázy.

Vědecké projekty a výzkum, včetně účasti na grantových projektech a studiích, jsou významnou součástí činnosti všech oddělení Klinického úseku. 

Vzácná onemocnění. V rámci programu rozvoje péče o vzácná onemocnění získal ÚHKT dotaci z ministerstva zdravotnictví na vytvoření Registru vzácných onemocnění červené krevní řady.