Laboratoř molekulární epidemiologie virů
Laboratoř se zabývá zkoumáním vztahu virových infekcí k onemocněním člověka, především ke vzniku nádorů. Výzkum je zaměřen jednak na studium lidských papillomavirů (HPV) a nádorových onemocnění ženského a mužského anogenitálního traktu (karcinom anální a perianální oblasti, vulvární a vaginální karcinomy) a část karcinomů hlavy a krku, jednak na sledování markerů infekce stále se rozšiřujícího spektra lidských polyomavirů (HPyV) u různých diagnóz. Studie jsou založeny na přímé detekci virového agens pomocí metod molekulární biologie a stanovení přítomnosti virově-specifické protilátkové odpovědi.
Pro provádění sérologických testů připravujeme antigeny odvozené od různých typů HPV a HPyV pomocí rekombinantních technologií. Pro detekci přítomnosti virově-specifických protilátek, vznikajících po přirozené infekci, používáme tzv. viru-podobné částice (virus-like particles, VLP), nesoucí na svém povrchu cílové sekvence pro neutralizační protilátky. VLP vznikají infekcí hmyzích buněk rekombinantními baculoviry, nesoucími geny/y pro kapsidové proteiny příslušných virů. Kromě toho připravujeme v bakteriálním expresním systému rekombinantní antigeny onkoproteinů HPV16 E6 a E7 s glutathion-S-transferázou. Protilátky proti těmto proteinům se tvoří u osob se závažnými lézemi spojenými s infekcí HPV16 poté, kdy se virová DNA integruje do genomu infikované buňky. U pacientů po odstranění lézí se hladiny těchto protilátek klesají a změny v jejich hladinách mohou mít vztah ke klinickému stavu pacientů.
Ve spolupráci s Hlasovým centrem Praha provádí laboratoř klinickou studii fáze IIIb efektu vakcinace kvadrivalentní HPV vakcínou u pacientů s rekurentní benigní laryngeální papillomatózou (RLP), která je vyvolána nízkorizikovými typy HPV 6/11. Onemocnění se vyznačuje značnou morbiditou a potenciální možností maligní konverze. U pacientů před aplikací vakcíny testujeme přítomnost a typovou specificitu viru v lézi a přítomnost HPV-specifických protilátek a po očkování sledujeme kromě klinického stavu změny v hladinách protilátek proti vakcinačním typům HPV. Studie bude trvat 5 let.
Součástí laboratoře je NRL pro papillomaviry a polyomaviry.