Úsek pro vědu a výzkum

Moderní a genová terapie v ÚHKT

Historie buněčné terapie a imunoterapie
Rozvoj buněčné terapie představuje klíčový pokrok v moderní medicíně; kořeny buněčné terapie sahají do poloviny 20. století, kdy byly poprvé objeveny základní principy imunitní odpovědi a možnosti buněčných manipulací. Prvním významným milníkem byla transplantace kostní dřeně, která způsobila revoluci v léčbě hematologických malignit. Postupný rozvoj poznání jednotlivých typů buněk, které se podílejí na imunitní odpovědi pak s sebou zákonitě přinesl i pokusy využít tyto buňky v léčbě, například

  • Podávání imunitních buněk (T lymfocytů) izolovaných od dárce a specificky rozeznávajících vybrané viry pro šetrnou léčbu infekce.
  • Naučení buněk prezentujících antigeny (dendritické buňky) rozeznávat nádorové buňky tak, aby dokázaly spustit imunitní reakci proti nádoru.
  • In-vitro namnožení buněk, které vytvářejí imunitní reakci proti nádoru (NK buňky, některé druhy T lymfocytů) a jejich podání pacientovi.
  • Podání specifických buněk (např. mezenchymální kmenové buňky, regulační T lymfocyty), které dokáží tlumit imunitní odpověď a reakci štěpu proti hostiteli.

V 80. a 90. letech se začaly rozvíjet technologie genetické manipulace, umožňující přímé ovlivňování buněčných funkcí. Významný posun nastal s objevem možností využití vlastních imunitních buněk pacienta, které lze geneticky modifikovat k cílení na konkrétní typy onemocnění. Tato cesta vedla k vývoji CAR-T terapie, první schválené terapie tohoto typu, která v roce 2017 změnila léčbu leukémií a lymfomů.

Rozvoj v ÚHKT
Vedení ÚHKT zahájilo v roce 2014 komplexní imunoterapeutický program, který má za cíl přiblížit možnosti ÚHKT špičkovým světovým hematoonkologickým centrům. Vybudovalo čisté prostory pro výrobu léčivých přípravků moderní a později i genové terapie a postupně upravilo organizační strukturu, ve které vznikla specializovaná oddělení zajišťující výzkum, výrobu a klinická hodnocení.

V současnosti je ÚHKT schopné vyrábět pro své pacienty všechny typy imunoterapeuticky působících léčivých přípravků moderní terapie, včetně vlastních inovativních CAR-T buněk, navržených výzkumníky z ÚHKT. Všechny tyto přípravky jsou v současnosti součástí klinických hodnocení, na kterých se podílejí lékaři ÚHKT.