Informace k odběru
Odběr krvetvorných buněk lze provést dvěma způsoby:
- Odběr periferních krvetvorných buněk – přístrojový odběr z periferní krve se provádí pomocí separátoru. Dárcovskému odběru předchází mobilizace růstovým faktorem, po které jsou krvetvorné buňky vyplaveny do krve a lze je odebrat. Odběr se provádí v jednom až dvou po sobě jdoucích dnech z loketní žíly, probíhá ambulantně a trvá asi 4 hodiny. K tomuto typu odběru není potřeba celková anestezie. V současné době se jedná o nejčastější způsob darování. Materiál, který se při odběru používá je sterilní, na jedno použití.
- aplikaci růstových faktorů je vhodné provést ve zdravotnickém zařízení pod dohledem, minimálně první dávka, domluvu o aplikaci zajišťují pracovnice Českého registru dárců kostní dřeně (CSCR), které se o dárce po dobu přípravy k odběru starají.
- během aplikace růstového faktoru se mohou u dárce objevit příznaky podobné chřipce, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, mírně zvýšená teplota. Pro zmírnění těchto potíží lze užít léky s obsahem paracetamolu v obvyklém dávkování. Nesmí se používat léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou ani nesteroidní antiflogistika. V případě nejasností kontaktujte ke konzultaci lékaře našeho oddělení nebo pracovníky Českého registru dárců krvetvorných buněk, kteří se o dárce starají během celé přípravy k odběru.
- den před odběrem je vhodné dodržovat režimová opatření, neprovádět fyzicky namáhavé aktivity, nejíst tučná jídla, nepít alkohol.
- v den odběru se dárci vyšetří aktuální krevní obraz, dárce vyplní předodběrový dotazník a podstoupí vyšetřením lékařem aferetického oddělení, který posoudí jeho způsobilost k odběru. Dárce má dárce nárok na předodběrové občerstvení (pečivo, káva, čaj), není vhodné být k odběru nalačno.
- odběr dárci ve většině případů absolvují bez komplikací, občas se mohou objevit komplikace, které jsou nezávažné a personál oddělení je bez potíží vyřeší. Může to být hypotenze-pokles krevního tlaku, hypokalcémie – pokles hladiny vápníku v krvi, které způsobí brnění úst, konečků prstů nebo problémy se žilním přístupem. V případě vzniku jakýchkoliv potíží během odběru je nutno včas tuto informaci sdělit personálu Aferetického oddělení.
- po odběru má dárce nárok na poodběrové občerstvení v hodnotě 130 Kč (balíček nebo poukázka do našeho bufetu La Fresca).
- po odběru doporučujeme tělesné šetření do kontrolního krevního obrazu, který se vyšetřuje za týden od odběru na našem oddělení nebo po domluvě u praktického lékaře.
B) Odběr kostní dřeně punkcí z pánevní kosti je operační zákrok, který trvá asi 60 minut. V celkové anestezii se odebere punkční jehlou kostní dřeň. Odběr se provádí na spolupracujícím pracovišti FN Motol. Dárce stráví celkem 3 dny v nemocnici. Během přípravy na odběr kostní dřeně dárce podstoupí odběr jedné autotransfuzní jednotky krve, která se používá k doplnění krevních ztrát při samotném odběru kostní dřeně.
- zdravý organismus se s oběma druhy odběru krvetvorných buněk vypořádá přirozenou regenerací, několik dní mohou dárci pociťovat únavu jako při nachlazení nebo chřipce, výraznější komplikace jsou velmi vzácné, dárci jsou po odběru dlouhodobě sledováni v pravidelných intervalech (týden po odběru, 6 a 12 měsíců po odběru a poté 1x ročně po dobu 10 let od darování).
- každý zájemce o darování krvetvorných buněk se může svobodně rozhodnout kdykoli darování odmítnout. Nicméně pokud máte pochybnosti, je lepší do registru nevstupovat. Pacient, který čeká na transplantaci, je většinou v těžkém stavu a jakékoli zdržení či komplikace ho mohou ohrozit. Dárce má možnost telefonicky konzultovat s pracovníky Aferetického oddělení nebo Českého registru dárců krvetvorných buněk dočasné nebo trvalé příčiny nezpůsobilosti k odběru
- dárce má pro uvolnění k odběru krvetvorných buněk nárok na placené volno s úhradou plné výše mzdy až do výše 96 hod v souladu s ustanovením (§ 203, odst. 2, písmeno d) a e), zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce)
- dárci krvetvorných buněk mají nárok si po předložení potvrzení o odběru odečíst od daňového základu 20 000 Kč