Transplantace kostní dřeně
Co je transplantace kostní dřeně a jak probíhá?
Alogenní transplantace krvetvorby je jednou ze součástí léčby vybraných hematologických onemocnění – nejčastěji akutní myeloidní leukemie, myelodysplastického syndromu, akutní lymfoblastové leukemie a aplastické anemie.
Principem je přenesení krvetvorných buněk zdravého dárce do těla pacienta; po zachycení v kostní dřeni tyto zárodečné buňky začnou tvořit krevní destičky, červené a bílé krvinky. Právě ty posledně jmenované, které jsou základní součástí imunitního systému, by měly v těle příjemce vykonávat imunitní dozor, tedy nepustit zbylé nádorové buňky k růstu. Předpokladem uchycení dárcovské krvetvorby v těle příjemce je výrazné potlačení funkce jeho imunitního systému, čehož je před transplantací docíleno podáním chemoterapie (obvykle týdenní), u vybraných onemocnění (akutní lymfoblastová leukemie) současně s celotělovým ozářením. Tato terapie by měla, v optimálním případě, také pomoci likvidovat zbylé nádorové buňky.
Transplantát – v dnešní době ve většině případů krvetvorné buňky, velmi zřídka kostní dřeň – je vpraven do těla příjemce nitrožilní cestou a akt samotný se příliš neliší od transfúze červených krvinek nebo destiček.
Následně trvá přibližně 2 – 3 týdny, než dárcovská krvetvorba začne fungovat („přihojení“) – jde tedy o období, kdy je v důsledku chybění všech typů krvinek zvýšené riziko výskytu infekcí či krvácení, následkem chemoterapie také bývá poškozen zažívací trakt s možnou nevolnosti, zvracením a průjmy.
Od přihojení do propuštění z transplantačního pobytu je třeba počítat přibližně se 7 - 10 dny, které jsou využity pro celkovou rehabilitaci a zajištění bezpečného užívání tabletové medikace. K zajištění úspěchu transplantace je nezbytně nutné po určité období podávat imunosupresiva, tedy léčiva obecně snižující funkci imunitního systému; důvodem jejich podávání je jednak zabránění nepřijetí transplantátu, jednak snížení rizika nechtěně vysoké aktivity transplantátu vůči buňkám těla příjemce.
S jakými nežádoucími účinky je třeba v průběhu transplantačního procesu počítat?
Přípravná chemoterapie může být provázena nevolností, která se však častěji – spolu s průjmy – vyskytuje v období mezi transplantací a přihojením dárcovské krvetvorby. V tomto období se může vzácně projevit i škodlivý účinek chemoterapie či ozáření na orgány (játra, ledviny, centrální nervový systém). Fáze přihojení dárcovské krvetvorby může být provázena teplotami, bolestmi kostí, kloubů, svalů nebo vyrážkou.
Po propuštění i v období časné rekonvalescence (cca 6 měsíců) je nejvýraznějším příznakem únava a velmi často se vyskytující a potenciálně nebezpečné příznaky zvýšené imunitní aktivity bílých krvinek dárce vůči tělu příjemce, tedy tzv. reakce štěpu proti hostiteli. Na její typické projevy a nutnost je neprodleně hlásit ambulantnímu ošetřujícímu lékaři je pacient při propuštění vždy důsledně upozorněn, stejně tak jako jsou probrána režimová opatření pro časné potransplantační období včetně opatření týkajících se stravy.
Indikace pacienta k transplantaci a výběr vhodného dárce
Indikaci alogenní transplantace stanovuje ošetřující hematolog, který žádost o její provedení (včetně potřebné ostatní dokumentace) zasílá elektronicky na určenou adresu v ÚHKT. Schválení indikace podléhá souhlasu členů za tím účelem ustavené komise odborníků a je podmínkou zahájení vyhledávání optimálního dárce, tedy dárce s nejvyšší možnou shodou tzv. HLA znaků na buňkách tkání.
Nemá-li pacient zdravého a věkem odpovídajícího HLA shodného sourozence (25% šance), pak ve výběru přichází v úvahu HLA shodný dárce z mezinárodních registrů, není-li k dispozici, pak méně shodný rodinný dárce. Proces vyhledání dárce a přípravy k transplantaci (tj. provedení potřebných vyšetření laboratorních i zobrazovacích) trvá přibližně 3 – 5 měsíců, po dobu kterých pokračuje předtransplantační léčba základního onemocnění.
Zároveň proběhne konzultace s lékařem a zdravotní sestrou transplantačního týmu, kde je pacient seznámen s průběhem a režimovými opatřeními během hospitalizace a je mu rovněž poskytnut seznam věcí doporučených k pobytu (ke stažení zde).
ÚHKT je centrem, které provádí přibližně 80 alogenních transplantací ročně, což je v ČR nejvíce. První alogenní transplantace zde byla provedena v roce 1986.
Proces transplantace krvetvorby není jednoduchý, náš tým lékařů, zdravotních sester a dalších specialistů je však připraven pomoci Vám vše zvládnout.