Oddělení buněčné terapie
Oddělení buněčné terapie (OBT) je tkáňové zařízení s povolením SÚKL opatřovat, zpracovávat, uchovávat, propouštět a distribuovat krvetvorné buňky pro alogenní i autologní transplantace a výchozí materiál pro výrobu léčivých přípravků moderní terapie. Některé léčivé přípravky moderní terapie jsou rovněž vyráběny přímo na OBT. Oddělení buněčné terapie je součástí transplantačního programu ÚHKT a dále zabezpečuje služby pro všechny další pražské transplantační programy (KDHO FN MOTOL, FNKV, VFN). Spolupracuje též s Českým registrem dárců krvetvorných buněk (Praha) a jeho prostřednictvím s dalšími registry dobrovolných nepříbuzných dárců sdružených ve Světové asociaci dárců dřeně (World Marrow Donor Association, WMDA). V roce 2019 získalo OBT jako součást transplantačního programu ÚHKT JACIE akreditaci.
Buněčné přípravky pro transplantaci krvetvorných buněk
Buněčné přípravky pro transplantaci krvetvorných buněk se vyrábějí z kostní dřeně (KD) nebo z krve pacienta či zdravého dárce (PBPC). Mohou být připravovány též z pupečníkové krve získané při porodu. Na OBT probíhá odběr vzorků na potřebná vyšetření a poté zpracování odebraného materiálu na buněčný přípravek-produkt určený pro podání pacientovi. Zpracování zahrnuje zahuštění, nebo naopak naředění, v některých případech též hluboké zamražení na teplotu kapalného dusíku. V ojedinělých případech se krvetvorné buňky očišťují od příměsí (tzv. selekce CD34 pozitivních buněk). Buňky od zdravých dárců jsou většinou podávány v čerstvém stavu, pouze v některých případech se podávají kryokonzervované.
Dárcovské lymfocyty pro buněčnou imunoterapii
Hrozící návrat onemocnění po transplantacích krvetvorných buněk od zdravých dárců je v některých případech možno odvrátit větším počtem imunitních buněk od těch stejných dárců. Proto v indikovaných případech a v případě dostatečného sběru krvetvorných buněk oddělujeme část materiálu jako tzv. dárcovské lymfocyty (DLI) pro pozdější použití. V případě potřeby lze tyto buňky získat i novým odběrem, pak je část použita čerstvě a zbytek zmražen.
Léčivé přípravky moderní terapie (LPMT)
OBT rozvíjí svůj vlastní program buněčné terapie: virus specifické lymfocyty (VSL), lidské mezenchymové stromální buňky (hMSC), podílí se také na přípravě geneticky modifikovaných tzv. CAR-T lymfocytů.
Virus-specifické lymfocyty jsou buňky připravované pro pacienty s těžkými virovými onemocněními po transplantacích krvetvorných buněk od zdravých dárců. Jde především o viry, které jsou v našem těle běžně přítomny, ale za normálních okolností onemocnění nezpůsobují – cytomegalovirus (CMV), virus Epstein-Barrové (EBV), adenovirus (ADV), BK virus.
Mezenchymální stromální buňky jsou buňky přítomné v různých tkáních lidského těla, například v kostní dřeni či v tukové tkáni. Ve velkém počtu jsou přítomny v placentě a pupeční šňůře. Po rozmnožení v laboratorních podmínkách jsou schopné tlumit nadměrnou imunitní odezvu po transplantaci krvetvorných buněk od zdravých dárců.
Lymfocyty s chimérickým antigenním receptorem (CAR-T lymfocyty) jsou imunitní buňky pacientů s nádorovým onemocněním, geneticky upravené tak, aby byly schopné vyhledávat a ničit nádorové buňky. Kromě vlastních produktů ÚHKT (vyvíjených Oddělením imunoterapie), jsou na ÚHKT léčeni pacienti i komerčními přípravky, které jsou vyráběny ve výrobních zařízeních farmaceutických firem a dodávány zamražené v tekutém dusíku. Oddělení buněčné terapie tyto přípravky přijímá, skladuje a distribuuje jak na klinická oddělení ÚHKT, tak i do Všeobecné fakultní nemocnice a FNKV. V některých případech též zpracovává a mrazí periferní mononukleární buňky (PBMC) odebrané jako výchozí materiál pro výrobu těchto přípravků.
Banka pupečníkové krve
V letech 1994 až 2018 probíhal na OBT program odběru pupečníkové krve (PK) od dětí, jejichž matky nezištně souhlasily s jejím darování pro léčbu nepříbuzných pacientů. Tak vznikla banka pupečníkové krve (BPK). Získané buňky byly zamraženy, uskladněny a nabízeny k použití prostřednictvím registrů dárců krvetvorných buněk pacientům z České republiky i ze zahraničí. V souvislosti s rozvojem nových transplantačních metod byl příjem nových pupečníkových štěpů ukončen, ale stávající štěpy jsou v BPK nadále k dispozici. Dosud odebíráme a uskladňujeme příbuzenské štěpy od sourozenců pacientů s krevními nádorovými onemocněními. Zamražení a uskladnění autologní pupečníkové krve ÚHKT neprovádí.
Nově vybudovaný kryosklad a čisté prostory
Od roku 2023 využívá OBT nově vybudované čisté prostory a kryosklad s kapacitou 10 000 buněčných přípravků zmražených na teplotu tekutého dusíku. Jak čisté prostory, tak kryosklad jsou umístěny ve 2. podzemním podlaží budovy D. Obě pracoviště prošla úspěšně potřebnými kvalifikacemi a byla schválena jako vyhovující Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
-
MUDr. Robert Pytlík, Ph.D.
vedoucí oddělení buněčné terapie
Tel: +420 221 977 238
Email: Robert.Pytlik@uhkt.cz