Úsek pro vědu a výzkum

ÚHKT navázal spolupráci s finskými výzkumníky

Ústav hematologie a krevní transfúze navázal spolupráci s finskými výzkumníky. Zaměří se na „zabijácké buňky“

 

Možnosti léčby onkologických onemocnění krve s využitím „zabijáckých buněk“ budou společně zkoumat Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) a The Finnish Red Cross Blood Service (FRCBS). Specifické typ bílých krvinek umí najít nádorovou buňku a zničit ji. Cílem mezinárodní spolupráce je vyžít tuto vlastnost při léčbě. Spojení s finskými partnery se podařilo navázat díky podpoře od českého velvyslanectví ve Finsku.

 

„Mezinárodní konsorcia jsou vždy prestižní záležitostí. Jsem velice rád, že došlo k vzájemné shodě a podpis spolupráce o výzkumu, vývoji a inovaci je cennou příležitostí projednat otázky u jednoho stolu a sdílet pohledy a zkušenosti,“ uvedl ředitel ÚHKT Petr Cetkovský.  

 

Špičkový pražský ústav, který je zároveň nemocnicí i výzkumným pracovištěm, se zaměřuje také na pacienty, k jejichž vyléčení nepomůže transplantace kostní dřeně. Právě pro ně je nadějí buněčná terapie.  

 

„Takzvané Natural Killers (NK) buňky jsou přirozenou složkou imunitního systému. Jde o část bílých krvinek, které cirkulují v krvi a samy, bez potřeby dalších signálů, dokáží v krvi najít nádorovou buňku a zabít ji. Jde o součást vrozené imunity, a právě pro tyto schopnosti se jim říká Natural Killers (NK), tedy přirození zabijáci. Náš výzkum je zaměřen na pomoc lidem, u nichž selžou všechny linie současné léčby a jsou zařazeni do studií, v nichž dostávají buněčné přípravky. Hledáme pokročilý způsob buněčné terapie, což je metoda, která se již používá při léčbě pacientů a zároveň se celosvětově intenzivně zkoumají její další možnosti,“ říká imunolog Jan Frič, vedoucí oddělení výzkumu moderní imunoterapie v ÚHKT.

 

Díky propojení s finskými partnery se otevírá možnost intenzivního pro sdílení poznatků v oblasti imunoterapie i transfer a využití jedinečných dat. Zásluhu na něm má i česká diplomacie.

 

„Podpora spolupráce mezi ČR a Finskem v oblasti výzkumu je pro nás prioritou. Jsme proto velmi rádi, že se nám podařilo najít pro ÚHKT vhodnou partnerskou instituci v podobě Finnish Red Cross, která se rovněž zaměřuje na výzkum v oblasti moderní imunoterapie,” uvedl český velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch 

 

Česko-finská výzkumná spolupráce by se do budoucna mohla rozšířit i o další témata z oblasti výzkumu a inovací. Podle tajemnice ÚHKT Andrey Daňkové je možné uvažovat také o zapojení dalších zemí EU. „Pro náš ústav je výzkum velkou prioritou nejen na národní úrovni, ale i na té evropské. V další dekádě se budeme intenzivně soustředit na budování sítě mezinárodních spoluprací,“ doplnila k aktivitám ÚHKT.