Menu
ÚHKT

Pacientovi pomohl nový lék na leukémii

V Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) lékaři úspěšně vyléčili sedmadvacetiletého pacienta s akutní lymfoblastovou leukémií, jehož šance na přežití se původně počítaly v týdnech. Podobně jako u řady dalších nemocných s tímto typem rakoviny krve, se mu totiž nemoc vrátila, a už nereagovala ani na vysoce dávkovanou záchrannou chemoterapii.

V ÚHKT mu však jako vůbec prvnímu pacientovi v Česku podali zcela nový typ léku, který v těle dokáže zmobilizovat přirozené „zabíjející" mechanismy a nasměrovat je přímo proti nádorovým buňkám.
Konkrétně se jedná o roztok, který kape do těla ze speciální pumpy. Pacient ji nosí po dobu 28 dní stále u sebe, připevněnou v malé brašně přes rameno.

„Jde o lék řadící se do nové rodiny monoklonálních protilátek. Ty se jedním koncem své molekuly naváží na leukemickou buňku a druhým koncem na zdravý T-lymfocyt, který funguje jako výkonná buňka imunitního systému. Jejím přirozeným úkolem je zabíjet cizí a defektní buňky," popisuje princip medikace, kterou vyvinula společnost Amgen, MUDr. Cyril Šálek z Ústavu hematologie a krevní transfuze.
Nový imunoterapeutický lék lze zatím získat jen v rámci klinických studií, výsledky jsou však až překvapivě dobré.

Zatímco u běžné chemoterapie se povede při prvním cyklu přítomnost choroby potlačit jen u 20 až 40 procent pacientů, v případě podání nové protilátky zvané blinatumomab se do remise okamžitě dostává téměř 70 procent nemocných. A to i přesto že jde o nemocné, u nichž akutní lymfoblastová leukémie propukla podobně jako u pacienta ÚHKT již podruhé.

Právě relaps (tedy návrat nemoci) byl přitom až dosud v souvislosti s tímto krevním nádorem považován za vůbec největší riziko. Organismus druhý útok choroby, která představuje 12 procent všech leukémií, obvykle nevydrží déle než 3 až 5 měsíců. Lymfoblastovou leukémií přitom onemocní jen v Evropě každý rok 7 000 lidí.

„V současnosti se zdá, že imunoterapeutický přístup může způsobit revoluci v léčbě hematoonkologických onemocnění," říká MUDr. Cyril Šálek. Zapadá totiž do konceptu cílené a personalizované terapie. „Zjednodušeně řečeno - takový lék neničí veškeré dělící se buňky jako chemoterapie, ale pouze ty nádorové s konkrétní značkou na povrchu. Pacienti se rovněž neléčí podle předem daného jednotného schématu, ale vždy na základě analýzy imunologických znaků vlastních nádorových buněk," dodává doktor Šálek z ÚHKT.

O tomto tématu informovala i některá média. Reportáže najdete například v Archivu FTV Prima nebo na serveru iDnes.cz.