Menu
ÚHKT

Dny otevřených dveří v ÚHKT

Nahlédněte s námi do tajů kostní dřeně a přijďte se dozvědět více nejen o své krvi. Kdy? V úterý 19. a ve čtvrtek 21. září od 13 do 16 hodin. Těšíme se na Vás!

Vážení návštěvníci a příznivci Ústavu hematologie a krevní transfuze,

dovolujeme si Vás pozvat na Dny otevřených dveří v ÚHKT, které proběhnou v našem areálu již v úterý 19. a ve čtvrtek 21. září. Letošní ročník je zaměřen na kostní dřeň.

Na co se můžete těšit?

 • Kostní dřeň pod mikroskopem: od 13:30 hodin budete mít možnost prohlédnout si kostní dřeň pod mikroskopem v naší morfologicko-cytochemické laboratoři – samozřejmě s odborným výkladem a možností ptát se na cokoli s kostní dření, ale i krví obecně spojené (pro skupiny 5 až 8 zájemců).
   
 • Krevní obraz: od 13 do 14:30 hodin si budete moci nechat odebrat vzorek krve pro malý krevní obraz. Ve 14 a 15 hodin bude k dispozici lékař, který Vám výsledky okomentuje.
   
 • Laboratoř krevních skupin: ve 13:45 a 14:15 budete mít možnost nahlédnout do laboratoře, kde se zjišťují krevní skupiny. Samozřejměm s odborným výkladem (pro skupiny maximálně 14 zájemců).
   
 • Krevní skupina: od 13 hodin si budete moci nechat odebrat vzorek krve pro určení Vaší krevní skupiny. Výsledky obdržíte e-mailem 2. nebo 3. den po odběru.
   
 • Odběrový sál: od 14 hodin budou probíhat prohlídky našeho odběrového sálu, kam dárci přicházejí darovat plnou krev. Opět s odborným výkladem (pro skupiny po maximálně 15 zájemcích).
   
 • Separátory krevních složek: od 13:30 hodin budete mít možnost nahlédnout do odběrového sálu se separátory, na nichž odebíráme od dárců například krevní destičky. Samozřejmě s odborným výkladem (pro skupiny po maximálně 15 zájemcích).
   
 • Kostní dřeň od A do Z: Ve dvou blocích dvacetiminutových přednášek našich lékařů se dozvíte více o způsobech odběru kostní dřeně a krvetvorných buněk, o jejich zpracování a uchovávání, o transplantačním programu ÚHKT a také o moderní terapii. Lékaři budou k dispozici i pro Vaše dotazy.
  Bloky přednášek začínají ve 13 a 14 hodin na terase ve vnitrobloku areálu mezi budovami B a C.
  13:00 / 14:00: Odběr, zpracování a uchování kostní dřeně – MUDr. Ivan Fales
  13:20 / 14:20: Transplanatce v ÚHKT – MUDr. Jan Vydra / MUDr. Markéta Šťastná Marková, CSc. / MUDr. Veronika Válková, CSc.
  13:40 / 14:40: MOderní terapie – MUDr. Petr Lesný, Ph.D.
   
 • 3D samolepa: Pouze v ÚHKT budete mít možnost nahlédnout do krevního oběhu prostřednictvím velkoplošné 3D samolepy se stylizovaným vyobrazením krevního řečiště. Samolepu naleznete v čekárně ambulancí v budově B.
   
 • Životu na stopě II: Během dní otevřených dveří budete mít možnost zhlédnout výběr z putovní výstavy fotografií pacienta ÚHKT Jaroslava Hory, který podstoupil dvě transplanatce kostní dřeně. V 15 hodin Jaroslav Hora výstavu uvede a zájemcům přiblíží svůj životní příběh.
   
 • Staňte se dárcem kostní dřeně: V úterý 19. září budete mít na místě rovněž možnost vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk. Více informací o registru se dozvíte pod tímto odkazem.

Veškeré potřebné informace o programu se dozvíte ve dnech konání při vstupu do areálu ÚHKT z ulice U Nemocnice 2094/1, Praha 2 (naproti vchodu do VFN), orientaci Vám usnadní hostesky přítomné v areálu.

Těšíme se na Vás!